ZBIORNIK

Idealnym miejscem dla pary myszoskoczków jest terrarium o jak największych wymiarach takich, aby zwierzaki mogły swobodnie biegać i skakać. Niezależnie od wybranego rodzaju lokum, minimalna przestrzeń życiowa dla pary myszoskoczków to 60 x 40 x 40 cm (długość x głębokość x wysokość). Pamiętajmy, że jeśli myszoskoczki mają za duże terrarium mogą zrobić dwie grupy nacierające na siebie.

Terrarium

Klasycznie zbudowane terrarium posiada z przodu przesuwane drzwi, pod którymi znajduje się listwa wentylacyjna wykonana z perforowanej blachy. Druga listwa znajduje się na górze terrarium, co zapewnia odpowiednią wentylację i dostęp powietrza. Przy sprzątaniu i urządzaniu terrarium pomocna może być otwierana górna pokrywa, jednak terraria wyposażone z taką są rzadko spotykane. Wadą szklanego terrarium jest jego waga, która może utrudniać jego czyszczenie. Choć oczywiście można się spotkać z terrariami wykonanymi z innych tworzyw, jest to gorsze rozwiązanie gdyż takie terrarium może zostać łatwo porysowane przez pazurki myszoskoczków.

Akwarium

 Tańszym rozwiązaniem jest wykorzystanie akwarium o podobnych wymiarach. Należy jednak zabezpieczyć je od góry stalową siatką o oczku nie większym niż 5 mm. Akwarium jednak nie jest najlepszym wyjściem, gdyż nie zapewnia odpowiedniej wentylacji. Również chwytanie myszoskoczków z góry jest dla nich stresujące (wrodzony u wszystkich gryzoni lęk przed atakiem z powietrza). Podobnie jak w przypadku terrarium, tak i akwarium ma dość dużą wagę, co może być problemem przy czyszczeniu go. Jednak biorąc pod uwagę to, że akwarium zawsze posiada u góry otwór, jego czyszczenie jest łatwiejsze niż w przypadku terrarium.

Klatka

Zdecydowanie nie polecanym rozwiązaniem jest zakup dla myszoskoczka klatki. Ma ona kilka plusów – powietrze swobodnie wentyluje przestrzeń życiową zwierząt, a myszoskoczki chętnie będą się wspinać po szczeblach klatki. Z drugiej strony klatka jest podatna na przeciągi, które mogą zaszkodzić myszoskoczkom. Jednak jej największym minusem jest to, że uwielbiające przekopywać ściółkę myszoskoczki szybko zanieczyściłyby przestrzeń dookoła klatki. Jeśli pomimo to zdecydujesz się na klatkę zwróć uwagę na to żeby jej pręty nie były pomalowane farbą, która mogłaby zaszkodzić myszoskoczkom obgryzającym pręty. Należy wybrać klatkę, która ma jak najgłębszą kuwetę, aby zminimalizować ilość wyrzucanej na zewnątrz ściółki.Ten wpis został opublikowany w kategorii Opieka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *