X
    Categories: Urazy

KONTROLOWANIE STANU ZDROWIA

Myszoskoczki są bardzo zdrowymi zwierzętami w porównaniu do innych gryzoni i zdecydowana większość nie wymaga wizyt u weterynarza przez całe ich życie. Jeśli będziesz spędzać dużo czasu ze swoimi zwierzątkami, będzie Ci łatwo zauważyć wszelkie objawy chorób.

  1. Obserwuj co robią Twoje myszoskoczki przynajmniej raz dziennie

Jeśli myszoskoczek siedzi sam skulony w kącie, jego futerko jest rozczochrane i wygląda niezbyt dobrze, może to wskazywać, że myszoskoczek na coś choruje i należy się niezwłocznie udać do lekarza weterynarii. Zaoferuj zwierzątku nasionko słonecznika. Jeżeli myszoskoczek natychmiast nie wykaże zainteresowania tym przysmakiem i nie będzie próbować Ci go odebrać, to będzie to również bardzo niepokojąca oznaka. Niepokojącą oznaką jest też, gdy jeden z myszoskoczków całkowicie odseparowuje się od grupy. Zwykle oznacza to, że życie myszoskoczka dobiega kresu, i jego koniec jest bliski.

  1. Przytrzymaj myszoskoczka blisko przy swoim uchu

Jeśli oddech myszoskoczka jest chrapliwy lub brzęczący, jest to najprawdopodobniej oznaka zapalenia płuc. Zwykle zdarza się młodym myszoskoczkom zaraz po odstawieniu od piersi oraz starszym, gdy temperatura otoczenia jest zbyt niska lub wysoka. Niezwłocznie należy udać się do weterynarza, który zaaplikuje odpowiednie antybiotyki. Antybiotyki mogą być podawane w formie pastylek w pokarmie lub w formie zastrzyków. W przypadku zastrzyków łatwiej jest kontrolować dawkę przyjmowaną przez myszoskoczka, jednak należy się liczyć z tym, że konieczna będzie kilkukrotna wizyta u lekarza.

  1. Obejrzyj gruczoł zapachowy myszoskoczka

Każdy dorosły myszoskoczek posiada gruczoł zapachowy na brzuchu. Jest to długa i wąska żółta plamka umiejscowiona na środku brzucha, szczególnie widoczna u samców. Czasami jest mylona z raną lub rakiem. Myszoskoczki znaczą terytorium ocierając się brzuchem o znajdujące się na nim przedmioty. Samce hodowane wraz z innymi samcami mają skłonności do raka gruczołu zapachowego. Jest to spowodowane nadmiernym znaczeniem terenu. Więcej na temat raka gruczołu zapachowego można przeczytać w artykule „Choroby i urazy”.

  1. Obejrzyj nos myszoskoczka

Pokaleczony nos jest jednym z częstszych problemów zdrowotnych myszoskoczków. Może być to spowodowane alergią na materiał użyty na ściółkę, zbyt entuzjastyczne rycie lub stres. Pokaleczony nos może zostać zakażony przez bakterie i wymagać leczenia antybiotykami. Chociaż sam pokaleczony nos jest dość błahym problemem, zakażenie może objąć cały organizm myszoskoczka i być fatalne w skutkach, dlatego też wskazane jest niezwłoczne rozpoczęcie leczenia.

  1. Obejrzyj zęby myszoskoczka

Problem z zębami jest zauważany zwykle dopiero, gdy myszoskoczek zaczyna szybko chudnąć. Należy więc regularnie sprawdzać czy myszoskoczek nie stracił któregoś z zębów. Jeżeli zaistniała taka sytuacja, oznacza to, że myszoskoczek musi przejść na odpowiednią dietę. Pokarm należy zmienić na taki, który nie wymaga gryzienia i nie jest twardy, na przykład przeciery dla niemowląt, okruchy biszkopta i chleb nasączony w mleku. Zwykle utracony ząb odrasta w przeciągu jednego tygodnia. Ponieważ jednak pozostałe zęby przez ten czas nie mogą być tępione, najprawdopodobniej zajdzie potrzeba przycięcia ich przez weterynarza. Doskonałym sposobem na sprawdzenie stanu uzębienia jest podanie myszoskoczkowi kawałka papieru. Myszoskoczek natychmiast powinien zacząć go gryźć na drobne kawałki, gdyż jest to instynktowne dla tych zwierząt. Jeśli myszoskoczek jest w stanie pogryźć papier oznacza to, że jego stan uzębienia jest w porządku, w przeciwnym wypadku może to wskazywać na zaistnienie problemu.

  1. Obejrzyj futerko zwierzaka

Wszelkie strupy, w szczególności w okolicach podstawy ogona, mogą wskazywać, że w stadzie miała miejsce walka. Myszoskoczki potrafią się posprzeczać o nasionko słonecznika, jednak powód może być poważniejszy i bójki mogą się powtórzyć. Pasożyty żerujące na skórze myszoskoczków są rzadkie. Jeśli na ciele myszoskoczka znajdują się zaognione, pokryte strupami, okrągłe wyłysiałe miejsca, ma on najprawdopodobniej grzybice. Choroba ta może się przenosić na ludzi. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule „Choroby i urazy”.

  1. Obejrzyj ogon myszoskoczka

Ogon myszoskoczka jest tak zbudowany, że może zostać odrzucony w przypadku schwytania przez drapieżnika. Czasami może zostać zrzucona z niego tylko skóra. To samo może się stać gdy złapiesz myszoskoczka za ogon lub gdy ogon myszoskoczka zostanie w czymś uwięziony. O utracie ogona możesz przeczytać więcej w artykule „Choroby i urazy”.

  1. Obserwuj jak myszoskoczek się porusza

Bieganie w kółko oraz trzymanie głowy w nienaturalnie przekręconej pozycji wskazuje na problemy z uchem środkowym. Jeśli myszoskoczek kuleje lub trzyma jedną z łapek w powietrzu, może mieć skręconą lub złamaną kończynę. Jeśli zwierzątko jest sparaliżowane z jednej strony, bądź wlecze za sobą tylne odnóża, może to oznaczać, że miało udar mózgu. O tych problemach przeczytasz w artykule „Choroby i urazy”.

  1. Obejrzyj genitalia myszoskoczka

U samic, które rodziły wiele razy, może nastąpić wypadnięcie macicy. U samców czasami pojawia się obrzęk penisa. W obu przypadkach należy udać się do weterynarza.

  1. Sprawdź, czy z klatki nie wydobywa się nietypowy zapach

Bardzo rzadko u myszoskoczków może wystąpić biegunka. Jeśli biegunka wystąpi, z pewnością będziesz w stanie to poczuć, a podejrzenia będziesz mógł potwierdzić przez obejrzenie okolic odbytu myszoskoczków. Rozwolnienie może być skutkiem podawania myszoskoczkom zbyt wielu świeżych warzyw i owoców, jednak może być również objawem poważnej w skutkach choroby Tyzzer’a. Więcej na ten temat w artykule „Choroby i urazy”.

O ile choroba, która zaatakowała myszoskoczka, nie jest zakaźna, nie należy odseparowywać go od reszty stada, gdyż ponowne wprowadzenie zwierzątka do grupy będzie trudne i przysporzy zwierzętom niepotrzebnego stresu.

 

lili :