KARMIENIE

Ciekawą cechą myszoskoczków jest to, że każdy osobnik ma swój smak i nie lubi jeść jednych rzeczy, za to uwielbia inne. Pomimo tego dieta myszoskoczków powinna być odpowiednio różnorodna, aby myszoskoczki były zdrowe. Podstawą codziennej diety myszoskoczków jest specjalna mieszanka ziarna oraz suszonych warzyw i owoców do kupienia w większości sklepów zoologicznych. Zwykle oprócz myszoskoczków mieszanki te są przeznaczone również dla myszy lub koszatniczek. Niektóre jednak mieszanki sprzedawane jako pokarm dla myszoskoczków i chomików mogą zawierać różnego rodzaju orzechy, które ze względu na dużą zawartość tłuszczu mogą sprawić, że futerko Twoich myszoskoczków stanie się matowe. Niekwestionowanym przysmakiem wszystkich myszoskoczków są pestki słonecznika. Na wolności odżywiają się głównie nasionami traw, a także nasionami i łodygami różnych roślin rosnących w zamieszkiwanej przez nie okolicy.

Ziarno

Ziarna, które jedzą myszoskoczki to: pszenica, owies, żyto, proso, pestki słonecznika (w małej ilości) i dyni. (Uwaga od nasion oleistych niektórym może myszoskoczką matowieć sierść).

Warzywa i owoce

Warzywa i owoce powinny być podawane nie częściej niż raz lub dwa razy w tygodniu, w małych kawałeczkach. Jeżeli myszoskoczki nie zjedzą wszystkiego należy usunąć resztki, gdyż mogą zapleśnieć. Warzywa i owoce, które można podawać myszoskoczkom to: jabłko (bez pestek), brokuły, marchewka, kalafior (również liście), ogórek, sałata (bardzo rzadko), pietruszka, seler, buraki, kalarepa. Zdecydowanie nie należy podawać surowej fasoli, cebuli, surowych ziemniaków, obierek z ziemniaków, rabarbaru i liści pomidorów.

Rośliny i kwiaty

Myszoskoczki chętnie jedzą zieloną trawę, rośliny zielne, siano, liście i kwiaty mniszka lekarskiego.

Białka zwierzęce

Większość myszoskoczków ich nie lubi, ale można próbować im podawać gotowane mięso, biały i żółty ser, gotowane jajko. Podaje się je w małych kawałeczkach nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Myszoskoczki chętnie jedzą wszelkie owady i chrząszcze, głównie ćmy i motyle, odradzane raczej są muchy i tym podobne ze względu na choroby i pasożyty jakie mogą przenosić. Sporadycznie można podawać myszoskoczkom suchą psią karmę.

Gałązki

Dostarczają myszoskoczkom niezbędnych mikroelementów i pozwalają ścierać siekacze. Myszoskoczki uwielbiają gałązki brzozy i wierzby. Można im podawać również gałązki topoli, akacji i klonu.

Inne produkty

Myszoskoczkom można również podawać suchary, gotowane ziemniaki, chleb (suchy lub świeży), płatki śniadaniowe. Nie powinno się podawać czekolady, czosnku, słodyczy, ani innych produktów zawierających dużo cukru.

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pożywienie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 Responses to KARMIENIE

  1. Adam pisze:

    Dzień dobry mam takie pytanie mój myszoskoczek ciągle wywala z miski jedzenie zasypuje wywraca ,mam takie pytanie czy w czasie rycia np odnajduje sobi te nasiona itp? A poza tym mało pije ale rośnie,a pyzatym na brzuchu ma plamę ok 1.5 cm żółta bez oznak ropienia krwi czy zapachu gnilnego to normalne? Żywię go zdzibłami trawy .dziękuje za odp

    • lili pisze:

      Witam,
      To normalne, że myszka wykopuje jedzenie moje także tak robią dlatego jedzenie powinno się kłaść na półce wtedy go nie zakopią, a miseczka powinna być porcelanowa to myszka jej nie wywróci. Jeśli chodzi o plamkę najlepiej gdy by przesłał mi pan zdjęcie bo trudno mi coś stwierdzić ponieważ może być to jej przebarwiona sierść. Co do jedzenia zachęcam do przeczytania wpisów na moim blogu, ponieważ same ziarna to za uboga dieta.
      http://gerbile.com.pl/category/pozywienie/
      Jeśli chodzi o wodę to one mają małe zapotrzebowanie na wodę ponieważ w ich klimacie pustynnym jest ciężko o wodę, ale to nie oznacza że myszka nie musi mieć wody.

      Pozdrawiam,
      Liliana

  2. Krzysztof pisze:

    Świetny wpis, wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *